Bridgestone přichází s řadou Ecopia, která snižuje spotřebu paliva

Napsal admin • Čer 16th, 2010 • Rubrika: Bridgestone

Ecopia je název nové rozsáhlé řady úsporných pneumatik Turanza ER300, které bude značka Bridgestone od dubna 2009 postupně uvádět na evropské trhy. Firma Bridgestone zvolila název Ecopia, aby naznačila, že se jedná o pneumatiky, které výrazně přispívají ke snížení spotřeby paliva. Cílovou skupinou jsou motoristé, kteří hledají špičkovou kvalitu pro své cestovní vozy z prémiového segmentu.

Na snížení valivého odporu, spotřeby paliva, a tím i emisí CO2, má hlavní podíl speciálně vyvinutá směs Ecopia. Nová směs vychází z technologie ovlivňující vlastnosti směsi na úrovni nanočástic, kdy dochází k působení na molekuly takovým způsobem, který umožňuje dosáhnout snížení valivého odporu a zlepšení přilnavosti na mokrém povrchu. To je v souladu se základní filozofií vývoje produktů Bridgestone, jenž usiluje o dosažení dokonalé harmonie mezi bezpečností a ochranou životního prostředí.

Skvělé vlastnosti plášťů ER300 Ecopia na mokrém i suchém povrchu mají svůj původ v propracovaném asymetrickém vzorku běhounu. Ten je rozdělen na vnitřní a vnější oblast. Vnitřní oblast je optimalizována pro jízdu na mokru. Standardní rovné obvodové kanálky byly nahrazeny obvodovými kanálky s obloukovitými okraji, v nichž je voda odváděna ze stopy účinněji a rovnoměrněji. Klesá tím riziko aquaplaningu a zkracuje se brzdná dráha na mokru. Vnější zóna běhounu je naopak stavěna pro skvělé vlastnosti na suchu. Hlavní roli zde hrají bloky s velkou příčnou tuhostí a propojení vnitřních lamel.    Výsledkem je skvělá ovladatelnost, přilnavost a trakce v dešti i na suchu.

V porovnání s předchozí generací pneumatik se snížil valivý odpor průměrně o 10 %, což přináší u vozu průměrné velikosti úsporu paliva o 1,7 % v kombinovaném režimu EU a odpovídající snížení emisí CO2. Kostru pláště navíc zesiluje přídavek siliky s pozitivním vlivem na ovladatelnost a životnost. Komfort a hlučnost zůstaly na špičkové úrovni pneumatik ER300, které dosahují pravidelně skvělých výsledků v nezávislých testech.

Název Ecopia vznikl ze slov „Ecology“ a „Utopia“, neboť cílovou skupinou byly elektromobily a koncepční vozy. V Japonsku byly pneumatiky Ecopia poprvé použity na elektromobilech Daihatsu Hijet EV v roce 1991 a následně se pro ně rozhodly další japonské značky Honda, Nissan, Subaru a Toyota.

V Evropě to byl Volkswagen, který již v roce 1998 montoval pneumatiky Bridgestone B381 Ecopia s nízkým valivým odporem na “třílitrové” Lupo. Malý osobní automobil s průměrnou spotřebou jen tři litry na 100 km byl ve své době považován za „nejekologičtější automobil na světě“.

V současnosti přichází na trh některé verze modelů Opel Insignia a Mercedes-Benz třídy S s pneumatikami Ecopia s nízkým valivým odporem, které jsou odvozeny od stávajících dezénů, zatímco vozy Toyota iQ jsou vybaveny zcela novými plášti Ecopia.

Firma Bridgestone považuje bezpečnost za hlavní prioritu pro vývoj svých produktů a nová řada je navržena tak, aby nabízela skvělou přilnavost a současně ještě více přispívala k mimořádně nízké úrovni spotřeby paliva a emisí CO2.

Gerry Duffy, viceprezident pro prodej a marketing, prohlásil: „Chápeme roli, kterou mohou pneumatiky hrát ve snaze o snižování spotřeby paliva. Představení řady pneumatik Ecopia znamená výrazný pokrok z hlediska plnění požadavků současných zákazníků na úroveň bezpečnosti a současně i hospodárnosti.“

Řada pneumatik Turanza ER300 Ecopia byla uvedena na trh v březnu na Ženevském autosalonu. Od května tohoto roku je k dispozici patnáct různých rozměrů s rychlostními indexy od H do Y pro ráfky s průměrem 14 až 17 palců. Další rozměry pneumatik Turanza Ecopia přijdou na trh ve třetím čtvrtletí 2009, takže v nabídce bude více než 40 plášťů různých velikostí.


Štítky: , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku