Pneumatika ContiPremiumContact 2 zvítězila v testu letních pneumatik, který organizoval Auto Club Europa a GTÜ

Napsal admin • Čer 16th, 2010 • Rubrika: Nezařazené

Hannover, 15. března 2010. V testu, který společně provedli Evropský autoklub (Auto Club Europa, ACE) a technický inspektorát Ústavu technického dozoru (Gesellschaft für Technische Überwachung, GTÜ), své kvality prokázalo dvanáct typů letních pneumatik o rozměru 205/55 R 16; byla při tom použita kritéria, kterými se řídí hodnocení pro označení pneumatik EU (EU tyre label), které budou všichni výrobci závazně používat od listopadu 2012. Mezi svými konkurenty, kterými byly čtyři jiné prémiové typy, v tomto testu zvítězila pneumatika ContiPremiumContact 2. Odborníci na pneumatiky ji vyhodnotili jako „vyváženou pneumatiku se špičkovými vlastnostmi na mokré vozovce a poměrně nízkým opotřebením“. Při použití sedmistupňové klasifikační stupnice k označení výsledků těchto testů by ContiPremiumContact 2 byla jedinou pneumatikou, která by získala maximální hodnocení A za záběrové vlastnosti za mokra a zároveň maximální hodnocení E za valivý odpor. Ve svém vyjádření ke klasifikaci EU odborníci kritizovali skutečnost, že „nejsou brány v úvahu významné vlastnosti, které jsou relevantní z hlediska bezpečnosti pneumatik, jako je aquaplaning“. Kompletní výsledky testů byly publikovány v aktuálním vydání magazinu ‘ACE Lenkrad’ (3/2010).

V komentáři k výsledkům testů Alexander Lührs, tiskový mluvčí společnosti Continental, uvedl: „Samozřejmě jsme potěšeni skutečností, že se naše letní pneumatika tak osvědčila v tomto prvním testu, který bere v úvahu i požadavky, které mají být splněny před přidělením označení podle klasifikace EU. Tento test však opět prokázal, že pneumatika je technicky vysoce rozvinutý produkt, který by neměl být hodnocen na základě jediného kritéria, jako například lednička. Především s ohledem na všechny významné vlastnosti, které jsou relevantní z hlediska bezpečnosti, by se mělo rozlišovat podle možnosti dosažení maximální bezpečnosti v silničním provozu.“ Charakteristiky, které vykázala pneumatika Wanli S-1063 – daleko nejlevnější testovaný produkt – byly v tomto ohledu nedostatečné a při jejích slabých výsledcích za mokra by této pneumatice měla být přidělena pouze klasifikace E.

Společnost Continental přesto toto značení v zásadě vítá a věří, že pomůže zvýšit podíl dostupných prémiových pneumatik a tím automaticky zvýšit bezpečnost na silnicích, což je cíl, který EU sleduje. Jelikož však jsou hodnoceny jen tři vlastnosti pneumatik – brzdění za mokra, valivý odpor a hlučnost – a řada dalších kritérií je zanedbána, příslušné motoristické časopisy a organizace budou publikovat výsledky mnohem komplexnějších testů, které budou sloužit jako nejlepší vodítko spotřebitelů při nákupu pneumatik. Hlavní kritickou připomínkou k současným testům ze strany ACE a GTÜ je nedostatek jiných relevantních bezpečnostních charakteristik pneumatiky mezi kritérii, specifikovanými pro klasifikaci; “popis provozních vlastností je nedostatečný“ a klasifikaci prakticky není možné použít jako podklad pro „racionální rozhodnutí o nákupu“. Za této situace společnost Continental očekává, že přední odborné časopisy a motoristické kluby zaujmou kritický postoj ke způsobu přidělování označení, což povede k širší diskusi o bezpečnostních a kvalitativních chrakteristikách automobilových pneumatik.


Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku